Ostrov Hvar Chorvátsko, Jelsa

8 dní/7 nocí, hotel s bohatou polpenziou s nápojmi k večeri v cene,
6 dní cyklistiky na rozkvitnutom voňavom ostrove levandúľ, vína a olív...
Termín konania: 1.6.2024-8.6.2024, zvyčajné teploty 23-28 st. Celzia v tieni 5 pohodových cyklistických dní, 1 deň voľna (alebo cyklistika), cyklistika pre všetky vekové a výkonnostné kategórie, skupina ebajk/MTB, cross
Objavte čaro cykloturistiky v malých skupinách s nami, s VIP starostlivosťou a flexibilitou programu v prípade zmeny počasia, či záujmov skupiny, ktorú umožňuje priateľská atmosféra a v neposlednom rade prítomnosť nášho mikrobusu s prívesom na mieste
😊. Jazdíme vždy v skupine, nikoho nikde nenecháme, trasy vieme skrátiť aj predĺžiť, podľa potreby a želenia.
Doprava: odchod v sobotu 1.6.2024 o 06.00 h z Bratislavy, príchod na hotel okolo 18.30 h, späť o 09.00 h v sobotu z Jelsy na trajekt Drvenik, cestuje sa cez deň, cesta je tak príjemná a bezpečná, cena 200,-EUR. Tip pre náročných - individuálne sa dá prísť aj letecky do Splitu z Bratislavy, potom rýchly trajekt (1h) katamaranom zo Splitu priamo do mestečka Jelsa. Cestujete tak naľahko, vaše bicykle a batožinu privezieme. Do Splitu chodí aj nočný vlak z BA.
Ubytovanie a strava: cyklistické zázemie a skvelú polohu poskytuje trojhviezdičkový zrekonštruovaný hotel HVAR v letovisku Jelsa, ponúka dvojlôžkové klimatizované izby s balkónom a vlastnou kúpeľňou, bohatú a chutnú polpenziu formou bufetu + čapované nápoje počas večere (pivo, víno, nealko) už v cene, od 260-EUR/osoba/7nocí v dvojlôžkovej izbe. Pobyt sa hradí priamo hotelu, 50 % vopred, zbytok najneskôr 30 dní pred príchodom. Bezplatné storno 30 dní pred ubytovaním. Rezerváciu vykonáme za Vás bezodplatne, nehradí sa žiadny sprostredkovateľský poplatok. Zvoliť môžete aj vlastné ubytovanie a k cyklistickému programu sa pridať pred týmto hotelom.
Bicykle sa zapožičiavajú na mieste, široká ponuka nových či zánovných bicyklov v perfektnom stave už od 18 eur/deň fitness bike a 25 eur/deň za cestný, či ebajk, nadstavený na mieru, s pedálmi, príslušenstvom (cyklopočítač, držiak na fľašu, náhradná duša...) aj s údržbou a servisom počas prenájmu. Prenájom prilby + 6 eur/5 dní. Vratná záloha za bicykel 100,-EUR. Ponuku profi požičovne Free Motion tu:
https://www.free-motion.com/en/gran-canaria/bikes
Program a trasy

 • prvý deň: transfer zvolenou dopravou na miesto – Hvar, Jelsa
 • druhý až siedmy deň: 5 x cyklotúra v skupine so sprievodom, medzi tým 1 relaxačný deň s vlastným programom alebo cyklistka na ostrove Brač
 • ôsmy deň: po raňajkách odchod z hotela, príchod do BA do 21.00 h
 • bicykle a batožinu je možné naložiť v Bratislave už večer pred odchodom
Účastnícky poplatok: 200 Eur/osoba, zahŕňa 5 x cyklistika v skupine v sprievode vedúceho, mapy, servis bicykla v prípade poruchy, organizáciu cyklistického podujatia v mieste konania. Hradí sa spol. Tour de Fun s.r.o. pri rezervácii miesta. Ostatné poplatky sa hradia priamo poskytovateľovi danej služby, pričom platia zmluvné podmienky ich poskytovateľa.

V prípade záujmu o účasť vám vystavíme podrobnú kalkuláciu nákladov spojených s účasťou na podujatí a to bez navýšenia cien sprostredkovaných služieb, ako je ubytovanie, strava, transfer, letenky, prenájom bicykla a pod. Orientačná celková suma vašich nákladov na podujatie je 660,-EUR na osobu pri preprave mikrobusom, inak v závislosti od ceny letenky, či výberu bicykla z požičovne.

TIP na ubytovanie

Hotel Hvar sa nachádza na ostrove Hvar v malebnom mestečku Jelsa na zalesnenom kopci zvažujúcom sa k pobrežiu, s veľkými levanduľovými a rozmarínovými poliami na okolí. Hotel má krásne olivové záhrady, rekonštruovaný krytý bazén a vonkajší bazén so slanou vodou s peknou slnečnou terasou. Strava je formou bohatých bufetových stolov s nealko nápojmi, čapovaným pivom a vínom v cene. Centrum mesta Jelsa je vzdialené len kúsok pešo. 100 m od hotela nájdete 2 plážové oblasti - skalnatú aj pieskovú zátoku. Hotel Hvar ponúka širokú škálu športových zariadení, vrátane tenisových kurtov, požičovne bicyklov a fitnescentra.
Väčšina izieb má balkón alebo terasu, ktorá má nádherný výhľad na Jadranské more, ostrov Brač a Makarskú riviéru. Každá dvojlôžková izba má klimatizáciu a vlastnú kúpeľňu. Na hotely je wifi free. Večer sa koná kultúrny program.
  Stacks Image 3331
  Stacks Image 3336
  Stacks Image 3333
  Stacks Image 3338

Program a trasy

1 deň: transfer na ostrov Hvar, ubytovanie, večera, pechádzka v meste Jelsa
Stacks Image 3249
Hvar – to je úchvatná príroda, romantické zátoky s panenskými plážami a nekonečné polia levandúľ. Monumentálne historické pamiatky aj pôvodná kamenná architektúra vidieka. Chorvátsky ostrov Hvar nájdete v Strednej Dalmácii.
Je to jeden z najväčších a najnavštevovanejších ostrovov na Jadrane a bezpochyby jeden z najkrajších ostrovov na svete. Ostrov Hvar má aj množstvo ďalších NAJ, ktoré sami spoznáte, akonáhle ich navštívite. A nie je náhoda, že je Hvar nazývaný aj chorvátska Madeira alebo levanduľový ostrov…

Prezývku „chorvátska Madeira“ si Hvar získal vďaka najväčšiemu počtu hodín slnečného svitu na Jadrane. A to zďaleka neplatí len v letných mesiacoch. Aj keď je Hvar najviac navštevovaný v lete, tomu, kto netúži len po oddychu na pláži, má čo ponúknuť od jari do neskorej jesene. Výhodou návštevy pred sezónou alebo po nej je minimum návštevníkov, nízke ceny a príjemné denné teploty.
Na prvý pohľad vás na Hvare zaujme tiež bujná a rozmanitá vegetácia.
Ak ste Chorvátsko už niekedy v minulosti navštívili a ste presvedčení, že ho už dobre poznáte, vyberte sa na Hvar. Je to úplne iný kraj – prírodou, pamiatkami, atmosférou aj neobyčajnou vôňou vzduchu. Na prvý nádych pocítite horúci vzduch, ktorý so sebou nesie krásnu, jemne slanú vôňu všadeprítomných borovíc a okolitého mora.
2 deň cyklotrasa Jesla-Vrboska-Stari Grad (Unesco) -Glavica-Mudri Dolac-Basina-Soline-Jelsa
Stacks Image 3253
Stari Grad sa nachádza v hlbokom zálive na severozápade ostrova Hvar. Pred takmer 2500 rokmi ho obývala kolónia Grékov a odvtedy sú vidiecke vily rozptýlené po celom Starigradskom poli. Geometrický tvar vinohradov, olivových hájov a polí levandule rozdeľujú kamenné múriky na pravidelné pravouhlé parcely – Starigradsko polje (Unesco). Stari Grad má štýl a šmrnc. Úzke uličky medzi starými, avšak udržovanými kamennými domami lákajú k romantickým prechádzkam a ich kúzlu podľahnú všetky vekové kategórie. Vychutnať si chorvátske špeciality alebo výborné espresso môžete v mnohých tunajších štýlových reštauráciách a kaviarňach. Najkrajší pohľad na to celé je z vrchu Glavica 111 m.n.m., ktorý je hneď za mestom. Následne prejdeme vinicami do masám utajených zátok Mudri Dolac-Basina-až do Soline... v každej z nich pobudneme nejaký čas. (40 km, najvyšší bod 111 m.n.m., čistá jazda cca 3 h)
Stacks Image 3257
Stacks Image 3259
Stacks Image 3348
3. deň cyklotrasa do mesta Hvar
Tam cez Stari Grad-prístav a cez Brusje, do ktorého prejdeme sedlom 413 m.n.m, z východnej časti na západnú, v sedle je Konoba s občerstvením a Vidikovac- krásne výhľady na Stari Grad, Brač, Starigradsko polje (UNESCO) a pevninu, potom 12 km zjazd do mesta Hvar s výhľadmi na Paklene ostrovy a pod. . Staré mesto Hvar neskrýva, ale naopak ukazuje na obdiv svoju bohatú históriu, ktorú tvorili Španieli, Francúzi ale hlavne Benátčania, navštívime pevnosť Španjol 88 m.n.m. nad mestom, najstaršie divadlo v strednej Európe- pôvodne Arsenal na opravu lodí, krásne námestie a prístav, čarovné úzke uličky s obchodíkmi, kláštor, kostol Sv.Štefana a iné, dáme si obed v prístave, okúpeme sa a vyhrejeme na kamenných platniach na vybudovanej promenáde za mestom s výhľadmi na Paklené ostrovy a potom späť úžasným kaňonom cez starobylé dedinky Malo Grablje a Velo Grablje-Vrbanj do prístavu Jelsa, na zaslúžené pivko či jadranskú zmrzlinu. (58 km, najvyšší bod 413 m.n.m., čistá jazda cca 5 h)
Stacks Image 3263
Stacks Image 3265
Stacks Image 3350
Stacks Image 3352
4. deň (utorok) cyklotrasa smer zátoka Mala Stiniva-Humac-Jelsa
Mala Stniva je neuveriteľná. Skoro neobjavená a nedotknutá úzka, hlboká a tichá zátoka s vysokými kolmými skalnatými útesmi, kde sa vykúpeme, následne smerujeme späť na hrebeň do starobylého osídlenia Humac, kde si prezrieme pôvodné kamenné obydlia, navštívime vyhliadku s ktorej vidno východnú i západnú časť ostrova a strávime nejaký čas v tieni stromov v záhrade miestnej „tradične-netradičnej“ historickej reštaurácie s ochutnávkou dalmatínskych syrov, šunky, vína či koláčov....Potom 16 km nádherný zjazd serpentínami k moru s krásnymi výhľadmi nielen na Jelsu a východnú časť ostrova, ale aj ostrov Brač. A pre zmenu kúpanie v nádhernej piesčitej zátoke uvala Grebište (modrá vlajka) alebo v uvala Mina (35 km, najvyšší bod 321 m.n.m., čistá jazda 3,5 h)
Stacks Image 3269
Stacks Image 3271
5. deň(streda) - odpočinok
Alebo loďou z Jelsy (12 eur aj s bicyklom, hodina plavby) na ostrov Brač, mesto Bol, pláž Zlatni rat a tu prehliadka mestečka a kúpačka, alebo s bicyklom na Vidovu Goru, najvyšší vrch ostrova Brač s krásnou vyhliadkou na okolité ostrovy a Zlatni rat, alebo len tak kúpačky a degustácie v okolí Jelsy- resp. Vrboskej a zátok Soline, Paklena, Balun, poprípade Sv.Nikola, najvyšší vrch ostrova Hvar 629m.n.m., alebo divoký polostrov Kabal-šotolina. Každý sám podľa chuti, alebo so sprievodcom.
Stacks Image 3275
Stacks Image 3354
Stacks Image 3356
6. deň (štvrtok) cyklotrasa Jelsa-Pitve-Zavala-Ivan Dolac-Sv.Nedjelja
Z východnej na západnú časť ostrova za najstaršími a najhodnotnejšími vinicami ostrova, trasa s panoramatickými výhľadmi na otvorené šíre more západnej časti ostrova a následne kúpanie na jednej z najkrajších pláží ostrova-Plaža Sveta Nedjelja, priamo pod najvyšším vrchom ostrova. Potom obed a relax v neďalekej tradičnej reštaurácii s terasou s nádherným výhľadom priamo pri mori a so skvelým jedlom. Po dobití energie návrat tunelom Pitve alebo cez hrebeň, v dedinke Pitve degustácia domácich výborných vín v malom hospodárstve...(cez tunel pitve je zákaz vjazdu cyklistom, využijeme preto mikrobus).
Stacks Image 3281
Stacks Image 3358
7 deň (piatok) cykotrasa Vrboska-Starigradsko polje (Unesco), Dol, Vrbanj, Svirče, Vrisnik, Pitve, Jelsa
Na rozlúčku krásna nenáročná etapa malými dedinkami zvlneným profilom naklonenej roviny cez ospalé dedinky v zeleni stromov, levanduľových polí, viníc, výhľady až na Jelsu, konoby, viničky, pivničky...zážitky s miestnymi obyvateľmi mimo turistických centier ostrova. Budete si ju chcieť prejsť 2 x 😊 (25 km, najvyšší bod 186 m.n.m, necelé 2 h čistej jazdy turistickým tempom)
Stacks Image 3289
Stacks Image 3291
Stacks Image 3360
8 deň odchod po raňajkách, trajekt Sučuraj-Drvenik, cesta domov
Stacks Image 3299
Stacks Image 3362
Všetky trasy sú prispôsobené bežným cykloturistom, program je rozložený na celý deň od 09.30 do 18.00 h alebo podľa vlastného záujmu. Cyklosprievodca je vždy s vami, nikto nejazdí sám, tempo a program sa prispôsobí skupine a počasiu.